Lista aktualności Lista aktualności

Przyroda i kultura odmienna od polskiej – podróże leśnika

Jest wielu leśników, którzy oprócz pracy zawodowej maja swoje pasje i zainteresowania – sport, turystyka, ogrodnictwo i wiele innych. Jedną z nich –  podróżowaniem po całym świecie, podzielił się Artur Tomczak, inżynier nadzoru z nadleśnictwa Bobolice.

Na zorganizowanym w dniu 21.09.2018 r. z inicjatywy Towarzystwa Ekologiczno-Kulturalnego w Bobolicach spotkaniu podzielił się swymi obserwacjami z podróży ze słuchaczami zaproszonymi z grona leśników i z lokalnej społeczności. Spotkanie odbyło się w sali edukacyjnej nadleśnictwa. Planowany czas, od godz. 1700 do godz. 1900, przedłużył się do godz. 2130.. Ciekawa narracja poparta pięknymi zdjęciami, dyskusja i rozmowy nie pozwoliły zachować ram czasowych. Kolega Artur poprowadził nas przez Sri Lankę, Peru, Wyspę Wielkanocną, Kubę z Dominikaną, Etiopię, Syberię, Nową Zelandię i Fidżi, a to tylko część odwiedzonych przez niego krajów. Na zdjęciach i filmach pokazał, całkowicie odmienną od polskiej, florę i faunę odwiedzonych zakątków Ziemi. Opisał kulturę i folklor różnych narodowości, plemion i szczepów. Nie stronił od przedstawienia krótkich charakterystyk gospodarki i ustrojów politycznych. Ciekawostki i anegdoty wzbogaciły opisy. W trakcie spotkania degustowana była kawa z Madagaskaru i Peru oraz herbata z Cejlonu.

Z każdego odwiedzonego kraju przywiózł wiele pamiątek – wytwory rękodzieła, miejscowej sztuki, czy  przedmioty użytkowe. Podziw wzbudzały maski ze Sri Lanki, pamiątki z Nowej Zelandii, naczynia domowe i instrumenty muzyczne z Afryki. Dla urozmaicenia spotkania prelegent przygotował konkursy, których wygranie nagradzane było drobiazgami przywiezionymi z różnych zakątków globu. Były kamienie z rzeźbami z płaskowyżu Nazca, łyżki z rogów krowy Zebu z Madagaskaru i miniaturowe wisiorki Moai z Wyspy Wielkanocnej. Duże zainteresowanie towarzyszyło przeprowadzonym doświadczeniom – wytwarzaniu barwników naturalnych z drewna drzewa sandałowego rosnącego na Sri Lance.

Spotkanie było oderwaniem od pracy i życia codziennego. W jego trakcie dowidzieliśmy się o wielu ciekawych sprawach, których nie znajdzie się w przewodnikach lub atlasach.

Gratulujemy koledze Arturowi nie tylko odwiedzenia całego świata, ale również umiejętności swobodnego przekazu, ciekawej formy wypowiedzi i niekrępującego kontaktu ze słuchaczami. Będziemy oczekiwać na kolejne spotkania i opowieści o innych, odwiedzonych przez kol. Artura krajach.

 

foto: Anna Malazdra