Lista aktualności Lista aktualności

„1000 drzew na minutę” - akcja sadzenia lasu w Bobolicach

Długoletnia tradycja Święta Lasu oraz ogólnopolska akcja edukacyjno-promocyjna „1000 drzew na minutę" zaowocowały społecznym sadzeniem lasu w Nadleśnictwie Bobolice. Sadzenie wykonane zostało 4 maja w leśnictwie Olkowo, na gruncie porolnym, w oddz. 295 m. W sadzeniu wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza. Do sadzenia, pod opieką 4. pań nauczycielek przyjechało 46 dzieci z klasy IVa I VIb. W sadzeniu uczestniczyło  również 8. członków Towarzystwa Ekologiczno-Kulturalnego w Bobolicach. Po krótkim omówieniu przez leśniczego Mariusza Bednarza zasad bezpiecznego posługiwania się szpadlem oraz omówieniu techniki sadzenia i najczęstszych błędów, jakie przy sadzeniu są popełniane cała grupa, podzielona na pary, ruszyła do pracy. Na wyznaczonej powierzchni do sadzenia przygotowane były dwuletnie sadzonki buka zwyczajnego.

Powierzchnia do sadzenia była przygotowana bardzo dobrze, pasy wyorane równo, spulchnione, a więc gleba była miękka i z sadzeniem nie było kłopotu. Sadzenie było łatwe, nie było przeszkadzających korzeni, pni ściętych drzew, ani dużej ilości kamieni. Z wykopaniem jamki nie było trudności i przy sprzyjającej pogodzie praca posuwała się dosyć szybko. Posadzono około 1500 szt. sadzonek, w ten sposób w Nadleśnictwie przybyło 20 arów nowego lasu.

Po wykonanej pracy przyszła pora na zasłużony odpoczynek i pieczenie kiełbasek, które po wysiłku, na świeżym powietrzu smakowały wszystkim znakomicie. Nie obyło się bez pogawędek i rozmów o lesie. Była też zabawa. Leśne Koło Fortuny przyciągnęło młodzież do konkursu. Niełatwe pytania rzadko kiedy zaskakiwały. Młodzi ludzie odpowiadali bardzo dobrze, co świadczy o solidnym przygotowaniu w szkole. Wszyscy obdarowani zostali gadżetami – książkami, kredkami, naklejkami, piórnikami i wieloma jeszcze innymi. W czasie rozstania, po ognisku i zabawie, młodzi ludzie ochoczo obiecywali przyjechać do sadzenia w następnym roku. I nie ma co się dziwić, wolą spędzić lekcje przyrody w lesie, przy sadzeniu, niż przy szkolnej tablicy.